מיסוי שכר דירה למגורים

במשק הישראלי יש מעל 500,000 בעלי דירות מושכרות אשר זכו לקבלת יחס רפויה  מצד רשויות המס. לאחרונה, בהתאם להחלטת מנהל רשות המסים התהפכה המגמה והוחלט להגביר את האכיפה בתחום השכרת הדירות,.

באחד מן המקרים, הגיעו המבקרים לווילה על סמך מידע מוקדם,וגילו כי מעל לבית הפרטי קיימות ארבע יחידות דיור המושכרות כשנתיים, כאשר הן הניבו לבעל הבית הכנסות של כ-120,000 ₪ לשנה עליהן מעולם לא דיווח.

ניתן לחלק את הכנסות השכירות לשלוש קטיגוריות:

  1. הכנסות שכירות פטורות בסכום של עד וכולל 4980 ₪ לחודש. משכירים אלו פטורים מתשלום מס.

  2. הכנסות שכירות הממוסות בשיעור של 10% מהכנסות השכירות בלבד ללא אפשרות לקיזוז הוצאות הקשורות להכנסות השכירות.

  3. הכנסות שכירות הממוסות בשיעור מס שולי היכול להגיע עד 50 אחוז מהכנסות השכירות. כנגד הכנסות אלו ניתן לקזז הוצאות הנובעות מהשכירות ולשלם את המס על היתרה בלבד.

 

תקלות המיסוי השכיחות של משכירי דירות מגורים

משכירים רבים אינם ערים לקיומה של תקרת פטור ואינם מדווחים ומשלמים מס על הכנסות הגבוהות בהרבה מהתקרה הפטורה. המשמעות של אי דיווח על ההכנסות ואי תשלום המס יכול להוביל לחיובי מס גבוהים ובמקרים מסוימים אף לפתיחת הליכים פליליים וענישה פלילית הנעה בין קנסות למאסר בפועל.

רשויות המס הגבירו בשנה האחרונה את המערך המודיעיני לאיתור דירות מושכרות אשר לא מדווחת ההכנסה בגינן. כמו כן בעקבות מבצעים מרוכזים של המלשינון הגיע מידע מודיעיני רב על משכירי דירות אשר לא מדווחים על הכנסותיהם משוכרי דירות.

בעיה שכיחה נוספת אשר הגיעו לטיפול משרדנו הינה הסבת הכנסות השכירות לבן משפחה קרוב. יש לשים לב כי על הכנסות השכירות להיות מדווחות אך ורק על ידי העל הנכס. הסבת הכנסות השכירות לבן הצעיר או להורים המבוגרים עלולה להיחשב כהסבת הכנסות ויכולה להגיע לכדי הליכים פליליים כנגד מסב ההכנסות. הסבת הכנסות לבן משפחה ששיעורי המיסוי שלו נמוכים הינה תופעה שכיחה אך לא כל משכירי הדירות מודעים לחומרתה.

 

מקרה נוסף הינו של בעלי דירות אשר מפצלים את דירותיהם או כאלו שבבעלותם מספר רב של דירות מגורים. רשויות המס פועלות בחודשים האחרונים לאיתור בעלי נכסים מרובים וטוענים שיש להם פעילות עסקית של השכרת דירות מגורים. הכנסות אלו חייבות במס בשיעור שולי גבוה ולא בשיעור מוטב של 10 אחוז. מקרים אלא עשויים להביא לחיובי מס עצומים.

במצבים של מחלוקות עם רשויות המס או חשש למחלוקות קיימות אפשרויות רבות להקטין את גובה חיוב המס מדמי השכירות ולצמצם נזקים צפויים הנובעים מהתנהלות שגויה.

 

עורך דין קובי כהן

עו"ד קובי כהן עוסק ביצוג מול רשויות המס בהליכי גבייה, ביטול עיקולים, פריסת חובות והגעה להסדרי חוב, אי קבלת אישור לפתיחת עסק חדש בגין חוב וקבלת אישורים לפטור מניכוי מס במקור וערעורים על דרישת חוב מכוח הוראות סעיף 119א' לפקודת מס הכנסה. עו"ד כהן הנו פקיד שומה לשעבר ומנהל היחידה הארצית לשומה לשעבר ברשות המיסים. כיום משמש כמרצה בתחומי המס בפני פורומים של לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון, וחבר בצוות התגובות של לשכת עורכי הדין בענייני חקיקת מס ושותף בצוות הדיונים עם רשויות המס בישראל לשם עיצוב חקיקת המס בישראל.

 

 לקבלת ייעוץ ראשוני צרו קשר עם משרדנו בטל': 03-5296666  או בדוא"ל: office@taxfirm.co.il

On נובמבר 15, 2013, posted in: מיסוי מקרקעין, מס הכנסה by
Comments are closed.