מגבלות על עסקאות במזומן

כחלק מהמלחמה שמקיימת רשות המיסים בהלבנת הון ובהון שחור, שמרכזה העלמת מיסים במשק, התקבלה הצעת חקיקה להגבלת השימוש במזומן על ידי עוסקים ויחידים. מאמר זה יעסוק בהצעת החוק לצמצום השימוש במזומן, התשע"ה-2015 (להלן: "הצעת החוק"), מטרתה, מהם החידושים בחוק להגבלת השימוש במזומן? מועד כניסת החקיקה לתוקף, מה היא הסנקציה על המפר? איך ניתן להתמודד עם השלכות החקיקה החדשה?

 

מטרת הצעת החוק?

תכליתה של הצעת חוק זו הינה לצמצם את השימוש במזומן או שיקים אשר אינם למוטב בלבד ובכך להביא לצמצום הכלכלה השחורה בישראל ולהיאבק בפשיעה ובהלבנת ההון על ידי עוסקים ו/או נישומים. הגבלת תשלום במזומן תפחית הכנסות לא מדווחות במזומן הקרויות גם כסף שחור, ובכך יקשו על מעלימי מס לבצע פעולות שיאפשרו להם להתחמק מתשלום מס. מהלך זה מהווה נדבך נוסף של גילוי מרצון ברשות המיסים, במאבקה בעבירות מס והלבנת הון בארץ ובחו"ל.

 

מהם החידושים בחוק להגבלת השימוש בכסף מזומן

הגבלת עסקאות תשלום במזומן למוכר פרטי

בהתאם לחוק יוגבל האפשרות לשימוש במזומן על פי הכללים הבאים:

אדם פרטי המוכר לאחר (בין אם עוסק או בן עם אדם פרטי אחר) אינו יכול לקבל או לשלם מזומן בעסקה אם שווי העסקה עולה על 50 אלף שקל. בפרקטיקה מי שמוכר עבודת אומנות לדוגמה ב – 60 אלף ₪ ייאסר עליו לקבל מזומן תמורת הממכר וגם לרוכש ייאסר לשלם במזומן והעסקה תשולם בשיק לא סחיר או בהעברה בנקאית.

 

הגבלת עסקאות מזומן לבעלי עסקים

 

מי שמוכר או נותן שירותים כחלק מעיסוקו יוגבל בקבלת ובתשלום מזומן לסכום עסקה העולה על 11 אלף ₪. כך שאם אדם מבקש לרכוש את מערכת קולנוע ביתית מעסק בסכום של 15 אלף ₪ במזומן או לשלם חלק מהסכום במזומן לא יתאפשר הדבר בידו על פי החוק.

חשוב לציין כי מגבלות התשלום לתשלום במזומן הן רק יריית הפתיחה. הסכומים המותרים לתשלום במזומן עבור כל עסקה צפויים להיות נמוכים יותר עם הזמן.

על פי החוק ניתנת אפשרות להפחית את הסכומים שנקבעו לתשלום מזומן עד ל-15 אלף ₪ במזומן לעסקת מפרטי ועד 6,000 ₪ במזומן לעסקת מכר או שירות שניתן על ידי עוסק. לצורך השינוי והפחתת סכומי המזומן המותרים בעסקאות לא תידרש חקיקה נוספת ותספיק החלטת שר האוצר והסכמת שרת המשפטים ונגידת בנק ישראל.

 

מועד כניסת החקיקה לתוקף

החקיקה תיכנס לתוקפה רק בתחילת שנת 2019.

 

הסנקציות למי שלא יעמוד בכללים החדשים

 

למי שעל אף הוראות החוק ישלם או יקבל תשלום מזומן בניגוד להנחיות אלו צפויים קנסות כבדים:

על תשלום מזומן בעסקה ששוויה הינו עד 25 אלף ₪ יעמוד עיצום כספי על סך של 15% מהסכום האסור ששולם במזומן או התקבל במזומן על ידי מבצע העבירה.

על תשלום מזומן בעסקה ששוויה הינו 25-50 אלף ₪ ושולם במזומן עבורה יעמוד העיצום הכספי על סך של 20% מהסכום ששולם במזומן או התקבל במזומן על ידי מבצע העבירה.

על תשלום מזומן בעסקה ששווייה הינו למעלה מ –  50 אלף שקל יעמוד העיצום הכספי על סך של  30% מהסכום ששולם במזומן או התקבל במזומן על ידי מבצע העבירה.  יודגש כי מחיר העסקה לצורך הקביעה של מגבלת התשלום במזומן הינה כוללת את רכיב המע"מ, מס קניה וכיוצ"ב .

 

המאבק בעבירות מס והלבנת הון עולה מדרגה

 

מכל ההגבלות שמציגה רשות המיסים ניתן להבין כי מי שמחזיק כספי מזומן לא מדווחים יהיה מוגבל עד מאד בשימוש בכספים אלו. האכיפה בתחום הלבנת ההון עולה מדרגה ומקשה מאוד בהתנהלות ובשימוש בכסף שחור שלא הוצהר או מוסה (ע"ע עבירות מס והשלכותיהן ) .
בעניין זה יש לזכור כי צמצום הכסף המזומן הינו חלק ממגמה עולמית. שינויי חקיקה ומגמות אלו עלולות לתפוס את מי שמחזיק כסף מזומן בבעיה קשה בשימוש עתידי בכסף. חיסכון מזומן הופך עם שינוי חקיקה זה לנטל כבד אשר מגביל עד מאד את שימושו.

 

איך ניתן להתמודד עם השלכות החקיקה החדשה?

 

צפוי שרשויות המס עם כניסתו של חוק זה יעקבו אחר עסקאות מדווחות בין פרטיים ויבדקו כיצד מומנה העסקה. דירות, רכבים, דברי אומנות ועוד הינם על הכוונת של רשויות המס.
לבעלי הון המחזיקים סכומי כסף גדולים במזומן מומלץ לתת שיקוף לרשויות המס כדי לאפשר את קליטת הכסף בבנק ולאפשר שימוש חופשי במזומנים שהצטברו לאחר שאלו ידווחו לרשויות המס. יש לזכור כי קליטת והפקדת כסף מזומן בבנקים אינה קלה כלל וכלל והבנקים מערימים קשיים רבים לקליטת הכספים.

ישנם כיום מספר פתרונות ליחידים המאפשרים מתן הגנה פלילית גם במצבים של עבירות מס אשר הביאו לצבירת כספי מזומן ומומלץ להיוועץ עם עורך דין ביחס לפתרונות אלו. גילוי מרצון הנו אחד מהם.

 

מאמר זה אינו מחליף בשום אופן ייעוץ משפטי פרטני. מומלץ לפנות ולקבל ייעוץ על אופן הגשת הבקשה לגילוי מרצון.

על מנת לקבל ייעוץ משפטי ומקצועי צרו קשר עם משרדנו באמצעות המייל    coby@taxfirm.co.il  או בטלפון מס':
03-5296666.   
במקרים דחופים ניתן להתקשר לנייד שמספרו 050-6210162 ומשרדנו ישמח לסייע לכם.

משרד עו"ד קובי כהן מתמחה בתחום המיסוי בכלל ובעל ניסיון רב בהגשת בקשות לגילוי מרצון בפרט. עו"ד קובי כהן הינו בכיר לשעבר ברשות המיסים ובעל ניסיון רב בתחום המיסוי, ובתפקידו האחרון כיהן עו"ד קובי כהן כפקיד שומה של היחידה הארצית לשומה.

Comments are closed.