שומה לפי מיטב השפיטה בהתאם לתדריכים כללים

שומה לפי מיטב השפיטה בהתאם לתדריכים כללים

 

ראיון עם עו"ד קובי כהן בערוץ המיסים עם רו"ח אלישע סער העוסקת בסוגיות מיסוי שונות. עו"ד כהן נתבקש להסביר כיצד פועלות רשויות המיסים בבואם להוציא לעוסק או חברה שומה לפי מיטב השפיטה. 

 

 

שומה לפי מיטב השפיטה, מהי?

מדובר בשומת מס חד צדדית שמוציא פקיד השומה  לנישום בשל אי קבלת הנתונים שדווחו על ידי הנישום על הכנסותיו ורווחיו כתוצאה מפסילת ספרי הנישום או אי הגשת דוחות אישיים על ידו במועד או כתוצאה ממחלוקת ביחס להכנסותיו החייבות במס של הנישום.

הבסיס לגובה חיוב ההכנסות הרווחים והמס כאשר פקיד השומה מחליט שהרווחים המוצהרים על ידי הנישום אינם סבירים באופן קיצוני  או שפסל את ספריו

 

כאשר לא ניתן להסתמך על ספרי הנישום מאחר והתוצאה העסקית היא חריגה ביחס לענף או שלא ניתן להסתמך על ספרי הנישום על מפקח המס למצוא דרך להעריך מהם הרווחים המוערכים שהיו צריכים להיות לאותו נישום על בסיס הפעילות המוכרת של הענף הכלכלי של אותו עסק.

 

מפקחי מס אינם כלכלנים וההיכרות שלהם עם הענף של אותו עסק אינה תמיד גדולה. לשם כך מפרסמת רשות המיסים תדריכים כלכלים אשר מסייעים לה להעריך את ההכנסות והרווחים אשר היו צריכים להיות בעסק המבוקר.
על בסיס ההערכה אשר נעשית לפי התדריך הכלכלי של אותו עסק נקבעת השומה לפי מיטב השפיטה של העסק שספריו נפסלו.

רשות המיסים מעדכנת את התדריכים הכלכליים ואף פרסמה בשנת 2017 למעלה ממאה וחמישים תדריכים לבחינת סבירות ההכנסות של העוסקים והחברות בענפים השונים.

לרשויות המס מידע רב לגבי גובה ההכנסות והרווחים של העסקים בענפים השונים ובעת הכנת התדריכים הכלכליים הן מרכזות את כל המידע שברשותן ומגיעות למסקנות כוללניות לגבי שיעור הרווח בענף הכלכלי, מעריכות את ההכנסות הצפויות של העסקים בענפים השונים תוך התייחסות למספר העובדים, היקף שעות הפעילות וכד'. הקליקו למידע נוסף אודות תהליך השומה במס הכנסה

 

איך המפקח בונה את השומה כאשר נפסלים ספרים?

 

המפקח לוקח את התדריך הכלכלי ומצליב את הנתונים עם ההכנסות שדווחו מהעסק. לדוגמא בענף המסעדנות, הוא בוחן את מספר העובדים, כמה ההוצאות הצפויות בעבור העסקת כל עובד, גודל המסעדה, סבירות החזקת מספר העובדים ביחס למחזור הכספים העסקי של העסק וכיוצ"ב. התוצאה מביאה אותו לתוצאת שהיא בעצם שומה לפי מיטב השפיטה.

 

איך מתמודדים עם שומה לפי מיטב שפיטה אשר נערכה על בסיס תדריך כלכלי

 

במקרים שמוצאת שומה לפי מיטב השפיטה, יש צורך לסתור את המסקנות אליהם הגיע פקיד השומה ביחס לעסק הספציפי ולהדגיש את מאפייני העסק הספציפי. רבים טועים ומנסים לסתור את התדריך הכלכלי עצמו – אולם מדובר בטעות מאחר שהתדריך עצמו הינו כללי ויאושר בד"כ על ידי בית המשפט.

 

לכן, על הנישום לקחת את העסק או החברה שבשליטתו לדגום ולבחון כלכלית את נתוני העסק ולהוכיח לפקיד השומה שאחוזי הרווחיות של העסק הם אותם רווחים שמשתקפים בדוחות הכספיים שהוגשו על ידו.
בכדי לבטל שומה על פי מיטב השפיטה שהוצאה לעסק יש להגיש השגה לפקיד השומה, במידה וההשגה נדחתה קיימת אפשרות לערער על החלטת פקיד השומה על ההשגה בבית המשפט.

 

על מנת לקבל ייעוץ משפטי ומקצועי במצבים של שומה לפי מיטב השפיטה על פי תדריך כלכלי צרו קשר עם משרדנו באמצעות המייל coby@taxfirm.co.il או בטלפון מס': 03-5296666, במקרים דחופים ניתן להתקשר לנייד שמספרו 050-6210162 ומשרדנו ישמח לסייע לכם.

משרד עו"ד קובי כהן מתמחה בתחום המיסוי עו"ד קובי כהן הינו בכיר לשעבר במס הכנסה ובתפקידו האחרון כיהן כפקיד השומה של היחידה הארצית לשומה.

מאמר זה אינו מחליף בשום אופן ייעוץ משפטי פרטני. באם הוצאה לכם שומה לפי מיטב השפיטה מומלץ לפנות לעו"ד ולקבל ייעוץ וליווי משפטי.

 

On אפריל 8, 2018, posted in: מס הכנסה by
Comments are closed.